Tweet

C#'ın Doğuşu

C# neden ve hangi ihtiyaçlardan dolayı ve nasıl oluşturuldu? Bu yazıda tam olarak bu sorunun cevabını bulacaksınız.
Java İnternet ortamında birçok konuda başarılı olmasına rağmen , bazı konularda eksik kalmaktaydı. Bunlardan birincisi; diğer diller ile uyumlu çalışamaması (cross-language interoperability) idi. Bunu anlamı bir dille üretilmiş bir kodun başka bir dile üretilmiş bir kod ile birlikte çalışma becerisidir. Bu özelliğin nasıl sağlandığını ileride geniş ölçüde inceleyeceğiz.
Java'nın başarısız olduğu bir konuda Windows ortamlarına tam entegre olarak çalışamamasıdır. Java sanal makinesi kurulmuş olsa dahi Windows ve Java tam olarak oyum sağlayamazlar. Bu durum performans düşüklüğü , bellek kullanımı sorunları ve sayabileceğimiz birçok eksiden dolayı Java'yı geride bırakıyor.
Bu iki temel neden ve diğer nedenlerden dolayı Microsoft C# dilini oluşturdu. C# 90'ların sonlarına doğru ortaya çıktı ve Microsoft'un .NET platformunun temel dili oldu. İlk olarak 2000 yılında alfa versiyonu olarak piyasaya sürüldü. C#'ın babası diyebileceğimiz kişi dünyanın önde gelen dil uzmanlarından Anders Hejlsberg dir. Hejlsberg 80 lerde çok başarılı ve güçlü bir dil olan Turbo PASCAL'ın da baş mimarıdır.
C diline C#'ın dedesi de diyebilir. C#'ın söz dizimi ,anahtar kelimeleri ve birçok operatörü C den olduğu gibi alınmıştır. C++ dan ise tanımlamalar ve nesne modelleri alınmıştır. C#'ın, Java dili ile de ilişkisi bulunmaktadır. Fakat bu ilişki kavramsal boyuttadır. Bugün birçok profesyonel programcı C ve C++ dillerini bilirler. C bilen bir programcının C#'a geçmesi çok zor olmayacaktır.


Dia
okanatabag@gmail.com
19 Mayis 2006 22:35

İlgili Olabilecek Makaleler


Yorumlar (0)
Ziyaretçi olarak yorum yazamazsınız. Üye olmak için tıklayın Üye iseniz giriş yapın.MENÜ » FORUM
Menü » Takip et
RSS Facebook Twitter Friendfeed
Sık Kullanılanlar Google Yahoo Live
Menü » Paylaş
E-Posta ile gönder Twitter Facebook Friendfeed
Buzz Stumbleupon Delicious Digg