Tweet

Apache-Php-Mysql-Phpmyadmin

uploads/20110628-032323-1.jpgKonumuz sıkça merak edilen ve neredeyse birçok sitede kurulumu anlatılan apache-php-mysql-phpmyadmin dörtlüsünün linux üzerine nasıl kurulacağını anlatacağım.Hazır depolardan paketleri kurmayı bir kenara bırakmamız gerekiyor.Neden derseniz,birkaç gün önce karşılaştığım ve birkaç dakikada kurarım dediğim bu dörtlünün birinde karşılaştığım, araştırmalarıma göre hazırcılığa kaçmamdan kaynaklanan bi sorun nedeniyle en sağlıklısının kaynak koddan gitmek olduğunu anladım :)

Apache'nin sitesine girip güncel versiyonu istediğimiz dizine indiriyoruz öncelikle;

indirdiğimiz dosya formatının .tar olduğunu varsayarsak eğer aşağıdaki gibi arşivden çıkarabiliriz.[...]

tar xvf httpd-2_0_NN.tar

çıkardıktan sonra cd httpd-2_0_NN ardından ls diyoruz.

cd dizin_adi => belirtilen dizine girmeyi sağlar
ls => dizin içeriğini listeler

Derlemeye geçmeden önce,konfigürasyon yapmamız gerekiyor.Özetle apachenin hangi dizinde çalışması gerektiğini berliteceğiz.

./configure --prefix=/usr/local/apache2 yazıyoruz.

make ile derliyoruz.İşlem bittikten sonra make install ile kurulumu başlatıyoruz.Kurulum bittikten sonra dilerseniz ek konfigürasyonlar için /usr/local/apache2/conf/httpd.conf dosyasını herhangi bir metin editörü ile açarak yapabilirsiniz.Bilmeniz gereken httpd.conf da yaptığınız her değişiklikte service httpd restart işlemini yapmanız gerekiyor.Restart'ın yanında stop ve start parametreleride httpd ön ekinden sonra kullanılabilir.Test için localhost yazıp it's work yazısını gördüysek sorun yok demektir.

Php Kurulumu

Php.net kendi sitesinden kaynak kodları /usr/local/src dizinine indiriyoruz.Dosyamız yine tar uzantılı ve yukarıdaki gibi çıkarıyoruz.cd ile dizin içine girip ls ile içeriği görüntülüyoruz.Ardından apache için ufak bir ayarlama yapıyoruz.

configure --with-mysql --with-apxs2=/usr/local/apache2/bin/apxs

komuttan anlaşılacağı üzere apache2 ile mysql kullanmak için konfigüre ettik.Bu işlemin ardından make ile derleyip, make install ile kuruluma başlıyoruz.

Include conf.d/*.conf ile son işlemimizi yapıyoruz.Daha sonrasında php yi apache ile entegre hale getireceğiz.Bunun için conf.d isimli bir dizin yaratmamız gerekiyor eğer yoksa.

mkdir /usr/local/apache2/conf.d

Ardından,cd ile bu dizine giriyoruz.php.conf dosyamızı conf.d altına gönderiyoruz.Metin editörümüz ile açıp ardından loadmodule bölümüne php versiyonunuza göre .so uzantılı modül yolumuzu ekliyoruz.

LoadModule php5_module modules/libphp5.so gibi.

Dosyamızı kaydedip çıkıyoruz.

Mysql Kurulumu

Mysql veritabanı kurulumu için resmi sitesine kayıt olduktan sonra ücretsiz olarak kaynak kodunu indiriyoruz.Yukarıdaki ilk işlemler gibi arşivlenmiş kaynak kodu bir dizine çıkarıyoruz.Dizin içine giriyoruz ve içeriği listeliyoruz.Daha sonra apache için yaptığımız gibi konfigürasyon yapıyoruz.Bu konfigürasyonun amacı çalışacağı dizini belirtmekten ibaret.

./configure --prefix=/usr/local/mysql diyoruz.

Daha sonra make ile derleyip,make install ile kuruluma başlıyoruz.Kurulum sırasında çok dikkat etmeniz gereken birşey şu make install işlemi bittikten sonra;

scripts/./mysql_install_db dediğimizde zorunlu mysql yapılandırmasına geçiyoruz.Burada mysql kullanıcı adı şifre tanımlamasını pas geçerseniz phpmyadmin'e giremeyeceksinizdir.Bu aşamaları dikkatlice okursanız hata yapmayacaksınızdır.

Phpmyadmin Kurulumu

Yine resmi sitesine girip kaynak kodu indirip /var/www dizinine arşivden çıkarıyoruz.Çıkardıktan sonra dizin yolumuz şöyle olacak;

/var/www/phpmyadmin

cd ile giriyoruz dizine. config.sample.inc.php dosyasının adını config.inc.php yapıyoruz.

Metin editörümüz ile bu config dosyasını açıyoruz.Aşağıdaki tanımalmaları uyguluyoruz.

$cfg['Servers'][$i]['controluser'] = 'Mysql kullanıcı adımız';
$cfg['Servers'][$i]['controlpass'] = 'Mysql şifremiz';


localhost/phpmyadmin yazarak phpmyadmine girebiliriz.Unutmadan www klsörüne yazma izni vermeyi unutmayın.

Test için www root dizinine php dosyanızı atarak çalıştırmayı deneyin.Önemli bir hatırlatmada yaptığımız tüm bu işlemleri root kullanıcısıyla yapıyoruz.root olmak için su komutunun ardından şifremizi giriyoruz.

Yeni bi makalede görüşmek üzere.Oguzz
oguz@thecoders.net
6 Aralik 2010 07:32

İlgili Olabilecek Makaleler


Yorumlar (0)
Ziyaretçi olarak yorum yazamazsınız. Üye olmak için tıklayın Üye iseniz giriş yapın.MENÜ » FORUM
Menü » Takip et
RSS Facebook Twitter Friendfeed
Sık Kullanılanlar Google Yahoo Live
Menü » Paylaş
E-Posta ile gönder Twitter Facebook Friendfeed
Buzz Stumbleupon Delicious Digg