Tweet

jQuery Nedir?

Javascript'in kullanımının artması ile birlikte, çeşitli Javascript kütüphaneleri geliştirilmiştir. Bu kütüphaneler sayesinde çeşitli Javascript uygulamalarını çok kolay geliştirmek mümkündür.

jQuery aslında bir kişi tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. Şu anda farklı ekiplerde birçok kişi tarafından geliştirilmesi devam etmektedir.

Hazır Javascript kütüphaneleri içinde en çok kullanılanlardan ve en kolay kullanıma sahip olanlardandır.[...]

jQuery hem Ajax uygulamalarında, hem de çeşitli efektler oluşturmada kullanılabilecek bir kütüphanedir.

jQuery ile oluşturduğunuz efektler farklı tarayıcılarda farklı görünmez. Yani jQuery çapraz tarayıcı desteğine sahiptir ki bu özellik birçok kişinin için hazır Javascript kütüphanesi kullanmasının temel nedenlerindendir.

jQuery kütüphanesi ile efekt işlemleri hakkında bir örnek verirsem sanırım durum daha iyi anlaşılacaktır.

Mesela http://www.thepixelmovingsociety.com/ adresli sitede çeşitli jQuery efektleri kullanılmıştır. Üst menüdeki dört linkten birine tıkladığınızda sayfa ivmeli hareket ile aşağıya doğru kayıp ilgili başlığın olduğu yere geliyor. Html'deki çapa mantığının makyajlanmış hali yani. Menünün hemen altındaki alanda da güzel bir geçiş efekti kullanılmış. Portfolio kısmında sağa ve sola doğru şık geçiş efekti kullanılmış. Ayrıca sayfayı aşağı yada yukarı kaydırdığınız zaman, kaydırma çubuğunun sol tarafındaki artı butonu hareket ediyor, üzerine geldiğinizde de menü listesi açılıyor.

Yukarıda saydığım tüm efektler jQuery kütüphanesi ve eklentileri kullanılarak yapılmış efektlerdir. Elbetteki jQuery ile yapabilecekleriniz bunlarla sınırlı değil. Aslında bu konuda sizi sınırlayan tek şey hayal gücünüz denebilir...


ihtanriverdi
ihtanriverdi@hotmail.com
26 Kasim 2009 22:33

İlgili Olabilecek Makaleler


Yorumlar (1)

Dia
18 Mart 2010 16:28
İyi bir başlangıç ama jquery gibi mühim bir konu için biraz sığ bir makele olmuş.

Ziyaretçi olarak yorum yazamazsınız. Üye olmak için tıklayın Üye iseniz giriş yapın.MENÜ » FORUM
Menü » Takip et
RSS Facebook Twitter Friendfeed
Sık Kullanılanlar Google Yahoo Live
Menü » Paylaş
E-Posta ile gönder Twitter Facebook Friendfeed
Buzz Stumbleupon Delicious Digg