Tweet

Neden Python ?

Python öğrenilmesi kolay, son derece kolay yazılabilen söz dizilmlerine ve yüksek seviyeli veri tiplerine sahip nesne tabanlı bir programlama dilidir. Pythonun kolay öğrenilmesi, kolay söz dizilimi ve her platformda çalışabiliyor olması bir çok programcıyı vakit kaybından kurtarmaktadır.[...]

Python kütüphanelerin kullanımı açısından her ne kadar C/C++ ' a benzesede söz dizimi ve çalışma/erişim alanı olarak daha kullanışlı ve basittir. Nerde başlayıp nerde bittiği belirli olmayan karmaşık if yapıları, for döngüleri pythonun sağlamış olduğu söz dizimi ve yazım kuralları sayesinde artık karmaşık olmaktan çıkmaktadır. Hata yapılan satır veya ekleme düzenleme yapılması gereken satırları bulmak sadece bir kaç saniye sürmektedir. Oysa C/C++ ile bu dakikalar almaktadır.

Python yorumlayıcısı ve kütüphanelerine Pythonun official sitesinden ulaşabiliriz. Kullandığımız işletim sistemine uygun yorumlayıcıyı yükleyip python dünyasına merhaba diyebiliriz.

Pythonun diğer bir yanı ise C veya C++ (ya da C dilinden çağırılabilen başka bir dil) ile yazılmış veri türleri ve işlevler ile genişletilebilir olmasıdır. Diğer dillerde yazdığınız programlarınıza da Python yorumlayıcısını bağlayabilir ve Python ile ek özellikler eklenebilen programlar yazabilirsiniz.


semixh
semihz@msn.com
10 Haziran 2007 14:15

İlgili Olabilecek Makaleler


Yorumlar (1)

Oguzz
20 Aralik 2008 22:26
Python diline başlayacak birçok arkadaşın kafasındaki sorulara yanıt olacağını düşünüyorum bu yazının.Yazılarınızın devamını dilerim.Teşekkürler.

Ziyaretçi olarak yorum yazamazsınız. Üye olmak için tıklayın Üye iseniz giriş yapın.MENÜ » FORUM
Menü » Takip et
RSS Facebook Twitter Friendfeed
Sık Kullanılanlar Google Yahoo Live
Menü » Paylaş
E-Posta ile gönder Twitter Facebook Friendfeed
Buzz Stumbleupon Delicious Digg