Tweet

ASP.NET Versiyonları

Merhaba Arkadaşlar ;
Bu asp.net dersinde sizler le asp.net sürümlerin inceleyeceğim...
ASP.NET 1.0: ilk versiyonudur versiyon numarasından da anlayacağınız gibi en geniş ve kapsamlı versiyonudur.Asp.Net temel yapısıda bu versiyon ile atılmıştır.[...]

ASP.NET 1.1 : Bu versiyon ise hemen arkasından çıkmış Şahsi incelememe göre arkadaşlar sadece bir sonraki sürüm olsun diye çıkarılmıştır. İncelediğiniz zamanda farkına varırsınız sadece performans ayarlamaları ve bug düzeltimleri yapılmıştır başkada bir yeniliği yoktur.

ASP.NET 2.0 : İki sürümün arkasında gelen bu sürüm pek çok özellik katmıştır bunlardan en belirgin olan özelikleri söylemek gerekirse code behind deki yeniliktir eskiden Code behind dosyalarla çalışırken her bir kod değişikliğinde derleme ihtiyacı gerekirken , bu versiyon ile yapılan değişiklikler anında etkin olabilyor benim en sevdiğim yenilikden biri si :-) uzun kod yazımlarında gerçekten çok zaman kazandırıyor diye biliriz.

ASP.NET 3.5 : Şu anki en güncel sürümüdür.Bu versiyon ile arkadaşlar artık tamamiyle AJAX ,SILVERLIGHT ve LINQ teknolojileri kullanmamızı sağlamaktadır. Bunlardan İlerki Makalelerimde bahsederim Bizim için önemli olan diğer özellikler ise arkadaşar ;
Windows Presentation Foundation (WPF)
Windows Workflow Foundation (WF)
Windows Communication Foundation(WCF)

Bunlar ASP.NET Doğrudan İlgilendiren yenilikler olmuştur. Aslında bu sürüm gerçekten radikal anlamda bana göre ASP.NET bir değişim oluşturmuştur.Bundan sonraki kodsal anlamda yapacağımız örnekler bu sürüm üzerinden olacaktır. Umarım Faydalı olmuştur.
Diğer Makalelerde Görüşmek Ümidiyle Kalınsalıcakla.......


ErkanTepe
erkan.tepe123@gmail.com
21 Ocak 2008 21:47

İlgili Olabilecek Makaleler


Yorumlar (0)
Ziyaretçi olarak yorum yazamazsınız. Üye olmak için tıklayın Üye iseniz giriş yapın.MENÜ » FORUM
Menü » Takip et
RSS Facebook Twitter Friendfeed
Sık Kullanılanlar Google Yahoo Live
Menü » Paylaş
E-Posta ile gönder Twitter Facebook Friendfeed
Buzz Stumbleupon Delicious Digg