Tweet

PHP | CMS Nedir?

CMS Nedir?

CMS (Content-Managament-System ) İçerik Yönetim Sistemleri anlamına gelir. CMS aslında belli bir ürünün yada programın adı değildir. Sadece bu tarz web uygulamalarına verilen genel isimdir. CMS'leri sizler Portal, Sistem gibi ifadelerle de tanıyor olmalısınız. [...]

Peki CMS Neleri içerir?

CMS' ler belli bir web programlama diliyle yapılmış web programlarıdır. Asp, Php, Java gibi web programlama dilleriyle oluşturulmuş birçok CMS vardır.
CMS'ler genel olarak
Üyelik sistemi,
Makale ekleme,
Haber yazma,
Anket,
Forum,
Menu Bileşenleri,
gibi bazı bileşenleri standart olarak sizlere verirler.

Zaten CMS'nin oluşması bu bileşenlerin aynı CMS içinde entegre çalıştırılabilmesi ve İnternet üzerinde uygulamaya geçebilmesidir.
CMSler kontrolden kastettiğimiz site yönetim işini admin sayfalarıyla yaparlar. Admin sitenin sahibi yada yetkilendirmeye göre sahipleridir. Siz kurulumunuzu yaptıktan sonra admin paneline girerek sitenize üye ekleyip çıkarabilir, forum yazabilir, makale gönderebilir ve bunun gibi sistemin elverdiği her şeyi yaptırabilirsiniz.

CMS ler Verileri nerde saklar?

Bir CMS portalı kullanıldığı dile göre verilerini veritabanında tutar. Eğer asp diliyle yapılmış bir CMS kullanıyorsanız verileriniz genellikle MS Access tarafından tutulur ve kaydedilir. Şayet bir php CMS sistemi kullanıyorsanız o verilerde Mysql, PostreSQL gibi programlarda kaydedilir. Eğer bu program ve uygulamalar olmasaydı CMSler olmazdı. Çünkü zaten CMS sistemleri siteniz üzerinde çok büyük bir veri girdisine sahiptir. Bu verileri bir arada tutmak, bu verilerin içinden arama yapmak ve bu yapılan aramaları listelemek, değişiklik ve düzenlemeler yapmak hep bu veritabanları sayesinde olmaktadır.

CMS Avantaj ve Dezavantajları nelerdir?

Gel gelelim CMS nin bazı avantaj ve dezavantajlarına. CMS ler her yönden birçok avantaja sahiptir.
Bunlar
Hızlı ve kolay veri girdisi
Birçok bileşenin bir arada olması
Tasarım ve içerik değiştirebilme özelliği
Kolay kurulum
Özel üye bölümleri
Forum, Anket, Özel Mesaj gibi kullanıcı için önemli bileşenlerin bir arada olabilmesi
Kaynak kodlarının açık olması (bir kısmı hariç)
Güncelleme ve yenilenmesi
Gelişmiş Admin Paneli
Ve daha sayamayacağımız bir çok özellik CMSler için bir avantajdır. Sözgelimi seri ve çok büyük sayıda içerik ve veri gireceğiniz bir siteniz olacaksa bir CMS sistemi kullanabilirsiniz. Yada üyelerinizin ve ziyaretçilerinizin sitenizle daha fazla etkileşimli olmasını istiyorsanız da bir CMS kullanabilirsiniz.
Ayrıca birçok CMS sistemi Açık Kaynak kodludur ve ücretsizdir. Bunun birçok yararı ve zararı olabilir fakat CMSlerin açık kaynak olması sürekli gelişime ve yeniliğe açık oldukları anlamına gelir. (Tabi CMS sistemlerininde ücretli sürümleri vardır)
Peki hiç mi dezavantajı yok bu CMSlerin?Ne yazık ki var. CMSlerde ön önemli unsurlardan birisi güvenliktir. CMSler genellikle açık kaynak kodlu olduğu için kodlara sahip olan ve geliştiren bir başka kişi yada kişiler kolaylıkla sisteminize sızabilir. (Tabi siz önlem almasanız) Bunun dışında CMSlerin alışık olmayan kişilere karşı tavrı kötüdür. Birçok bileşenin bir arada olması bunların site içinde görünüm ve yerlerinin ayarlanması bazen insanı çıldırtabilir. Ayrıca CMSler çok komplike bir yapıya sahip oldukları için ilk başlarda hem sizin hemde sitede kullanıcaların alışması zor olabilir. Örneğin yeni kurduğunuz ve hakkında fazla bir bilgiye sahip olmadığınız bir CMS sisteminin admin panelinde yanlışlıkla bir şeyi silebilir yada kaldırabilirsiniz.

ÖNEMLİ CMS SİSTEMLERİ

Yukarda bahsettiğimiz gibi CMS sistemleri belli dillerle yazılır. Şu anda en çok kullanılan CMS sistemlerinin dilleri PHP'dir. bunun nedeni php nin çok iyi ve sağlam bir dil olmasının yanı sıra güçlü veritabanı desteği, nesne desteği ve kendine has yapısı söylenebilir. Eğer bir arama motorunda CMS portal sistem diyerek arama yapar ve sonuçlara bakarsanız genellikle php diliyle yazılmış CMS sistemlerine ulaşırsınız. Webde en çok kullanılan CMS sistemlerinin bazıları şunlardır.
Php Nuke
Post Nuke
Xoops
eNvolution
E-xoops
EzContents
MyPhpNuke
MamboServer
Dcp Portal (Türk Yazılımcılar tarafından geliştirilmiştir

Neden İhtiyaç Duyulmuştur.

İş ve iletişim dünyasında gittikçe daha büyük bir yere sahip olan internet yakın gelecekte bir cep telefonu gibi yaygın ve rahat kullanılır hale gelecek.
Yani günlük hayatımızın diğer pek çok "vazgeçilmezinden" hiç bir farkı kalmayacak.

Düşünsenize; bir zamanlar SMS yollamak, ne anlama geldiğini bile bilmediğimiz bir kelimeyi kullanarak, "uzay mekiği inşa etmek" kadar zor ve yabancı görünen ama aslında çok basit bir işlemdi. Günümüzde baba annellerimiz bile bu teknolojiyi "gelirken bana lokum getir" mesajları gibi sıradan günlük ihtiyaçları için rahatça kullanabiliyor.

Teknoloji belli bir kesimin kullanabildiği bir lüks olmaktan herkesin kullanabildiği sıradan bir olgu'ya doğru gidiyor. Bunda insanlığa hizmet amacı kadar bu teknolojiyi üreten firmaların daha çok kar hedeflemeleri de tabiki etkili. Yine de ne olursa olsun insan zekasının hayranlık veren sonuçlarını günlük hayatımızda görmek ve onları "kullanmak" hem eğlenceli hem de faydalı.İçerik Yönetim Sistemleri, internetin aynı mantıkla genel kullanıma açılabilmesi ve yaygınlaşabilmesi için büyük bir adımdır. Ancak ondan önce, İnternete eğlence ve sadece "durağan" bir reklam aracı gözlüğüyle bakmaktan kurtulmuş olmak asıl onu iş hayatımızın dinamikleri arasına sokan olgu oldu. E-ticaret sitelerinin giderek yaygınlaşması ve yakın gelecekte ticaret hayatındaki "alışveriş" gibi pek çok kavramın anlamını alt üst edecek olması, internetin yakın gelecekte iş hayatındaki hiyerarşide alacağı yerin, makamın ip uçlarını gösteriyor.

Eğitim Yönetim Sistemleri (LMS- Learning Management Systems)
Öğrenci ve eğitmeni ya da öğrenci ve eğitim materyallerini buluşturan ortamlar olduğundan bahsettik. Aslında bu ortamlara da verilen bir ad var; Eğitim Yönetim Sistemleri.

Eğitim Yönetim Sistemleri, öğrenci ile eğitim materyalleri ve öğrenci ile öğretmen arasındaki etkileşimi izleyen yöneten ve raporlayan yazılımlardır. Biraz daha detaylandıracak olursak LMS'ler, kimlerin hangi dersleri aldığının kaydını tutar, bu derslerde ne kadar süre kaldıklarını ve test sonuçlarını raporlar, sonuç olarak da performanslarını değerlendirir.

Günümüzde bilfiil e-öğrenme yazılımları üreten şirketlerin geliştirdikleri LMS'lerin yanı sıra kaynak kodları açık pek çok LMS örnekleri de bulunmaktadır.
Etkin bir öğrenme aktivesinin gerçekleşmesi için bir e-öğrenme materyali şu bileşenleri içermelidir;
- Metin,
- Ses,
- Basit grafiksel sunumlar,
- Stream edilmiş video sunumlar,
- Animasyonlar,
- Simülasyonlar,
- Oyunlar,
- Test sistemleri,
- Geri bildirimlerle (Feedbacks) desteklenmiş etkileşimler (soru-cevap gibi).
Bu noktada e-öğrenme'de tartışmalı bir kavramdan bahsetmek istiyorum; öğrenme nesneleri (Learning Objects). �Yukarıda bahsedilen bileşenlerin her birini� ya da �bu bileşenlerden bir ya da daha fazlasının komposizyonu ile oluşturulmuş eğitim materyalinin bölünemeyen anlamlı en küçük birimini� öğrenme nesnesi olarak ifade edenler arasında sürdürülen tartışmalar sonuçlanacak gibi görünmüyor. Biz bundan sonra, tartışmalı olan her iki tanımı da kapsayarak, öğrenme nesnesi kavramını kullanıyor olacağız.
Öğrenme nesnelerinin birer birer hazırlanması ve bunların birleştirilerek bütün bir eğitim materyalinin oluşturulması sırasında kullanılan bir takım araçlar vardır. e-Öğrenme içeriklerinin geliştirmesinde kullanılan araçlar için de, Web içeriklerinin geliştirilmesinde kullanılanlardan aşina olduğunuz, CMS (İçerik Yönetim Sistemi) ve Authoring Tools kavramları kullanılmaktadır.
e-Öğrenme içeriklerini geliştirmek için kullanılacak araçlardan bazıları üst seviye programlama bilgisi gerektirirken artık pek çoğu çok fazla teknik bilgiye ihtiyaç duyulmaksızın kullanılabilecek türdendir. Bu programların işlevsellikleri şu özelliklerinden kaynaklanmaktadır;
- Gezinti (Navigation) birimi oluşturma,
- Etkileşim yaratma,
- Hazırlanmış olan içerikleri (text, animasyon, ses) birleştirme,
- Şablonlar (Templates) oluşturma ve kullanma,
- Tekrar kullanılabilir öğrenme nesneleri üretme,
- Öğrenme nesnelerini birleştirme,
- Ölçme ve değerlendirme araçları (test/sınav) hazırlama.
CMS'lerin ve Authoring Tool'ların yüzlerce örneği vardır; Macromedia Flash, Macromedia Authorware, RoboDemo, Captivate, Breeze, ToolBook, Articulate bunlardan sadece bir kaçıdır.

Web üzerinde yayın yapan LMS ye yönelik çalışmalardan bazıları ise aşağıda listelenmiştir.

Project Name Description
Simple e-Learning system

(exact match) Simple extensible e-Learning system written in Java.

E-Learning
(exact match) This project implements an exercice web application based on the OpenOffice spreadsheets stored on the internet.

Agora
Agora is a web solution written in PHP that provides a set of utilities for e-learning support with services by course like document publication, glossary, news, FAQ.

a-LMS Learning Management System
Open Source Learning Management System implemented in Java. Implemented by Rubecula Software, LLC. An integral part of Automatic e-Learning by TRA. Conforms to SCORM 1.2. Built on open-source platforms: ADL SCORM RTE, Hsqldb, Tomcat, Commons, etc.

Resourcecenter
The ResourceCenter is a digital library for e-learning content. It contains an IMS Learning Resource Metadata conform metadata editor. A metadata wizard helps to create SCORM conform metadata records. The ResourceCenter is a Java web application.

Segue CMS
Segue is an open source collaborative content management system designed for e-learning that combines the ease of use of course management systems with the flexibility of weblogs for creating various types of sites including course, news, and journal.

Community Learning Network
A Community Learning Network is a fully functioning content management system designed especially for the non-profit social service sector. Simple to use, yet powerful content and permission management tools. E-learning focus, and multilingual support.

WordFreak
WordFreak is a java-based linguistic annotation tool designed to support human, and automatic annotation of linguistic data as well as employ active-learning for human correction of automatically annotated data.

Basic E-Learning Tool Set (BELTS)
The Basic E-Learning Tool Set provides a basic set of tools for using and managing learning objects. Users can search and discover content, and set up classes (groups of users) and lessons (sequences of learning objects) for others to interact with.

ForeL e-Learning LMS
ForeL is an AICC compatible e-Learning LMS platform (in ASP) from SpainWex for the tracking and administration of e-Learning courses. Content can be created with Macromedia CourseBuilder and PowerPoint files and other content can easily be integrated.

eConf
eConf is an open source e-learning software, written in Java. It allows to easily record web sessions. All you need is a browser and a microphone.

Mindora e-learning
A visualization and learning tool programmed in 3D making use of MindMaps which is a learning method invented to allow faster learning. Multiple User features, the information gets displayed on 3dimensional, radiant Mind Maps. Spheres and cylinders, fast

Adept
Adept is a free multilanguage e-learning system. Users can choose, navigate, read courses on screen, do exercices and download related material. Authors can create courses online or import them from word processor files and quiz generation software such

MaxDev
We're working to create a resource for professionals and active contributors where it will be developed: integration of Postnuke/eNvolution/Oscommerce and other CMS special version to manage E-Commerce, E-Learning, intranet, Workflow, ERP, hotels admin

Spaghettilearning E-Learning system PHP
The project Goal is to give a platform based on PHP + Mysql for managing E-Learning courses. Features are: Lessons archive, calendar, news, official test, valutation test, chat forum and class file trade. Project is multilanguage and support the SCORM st

AnaXagora
The AnaXagora platform is a change management platform that will combine an e-learning module (LCMS), a knowledge management module (KM), a business process management module (BPM), and a competences management module (HR).

JAMES
JAMES is a modular environment which enhance colaborative groups by making use of the web. The main feature of the project is to be able to fit heterogeneous systems. Two examples could be E-learning or Enterprise Intranets.

ADA
ADA is an On Line Learning Management System - a system to deliver, manage, and monitor learning courses on a local (Intranet) or global (Internet) network. An italian e-Learning system developed by Lynx s.r.l.

Quadrille multimedia assessment system
Quadrille is a multimedia assignment and assessment system. It is an open platform for web-learning and e-learning. I lets teachers creating, administering exercises and assingments easily, and lets students learn effectively.

zLearning
zLearning will be a web-based e-Learning online course management system written in PHP and using mysql.

mdm - the metadata manager
mdm - the metadata manager. Easily create, edit, and manage your e-learning
related metadata files.

Virtual interactive experiments (vexp)
Virtual interactive experiments (vexp) is a framework to promote the developmentand use of cooperative e-learning experiments over the internet. Interactive scientific experiments which can be controlled by various users synchronously.

electure
The electure online lecturing system is a free e-education (e-learning, e-lecturing) system. It facilitates the design and presentation of electronic lectures and provides tools for collaborative learning.

OSLearning
OSLearning is an e-learning platform that enable the publication and management of elearning solutions with ease.Its architecture promotes the reuse of learning material decreasing the time to publication.OSLearning is available as PostNuke add on module

Open Educational System (OES)
Open Educational System which is a free for use, open source, and multi-platform, multi-language and user-friendy design online e-learning platform. The system is integrate and suitable use for any high-school, college or university. It is easy maintain a

Gönderen: Öğrt.Görevlisi Cumali Yaşar


Dia
okanatabag@gmail.com
3 Ocak 2006 15:32

İlgili Olabilecek Makaleler


Yorumlar (2)

onder7
21 Mart 2009 09:54
bu makelede joomla'nın geçmemesi beni üzdü :(


Dia
21 Mart 2009 21:26
Bu makake yazıldığında joomla hanüz kodlanmamıştı

Ziyaretçi olarak yorum yazamazsınız. Üye olmak için tıklayın Üye iseniz giriş yapın.MENÜ » FORUM
Menü » Takip et
RSS Facebook Twitter Friendfeed
Sık Kullanılanlar Google Yahoo Live
Menü » Paylaş
E-Posta ile gönder Twitter Facebook Friendfeed
Buzz Stumbleupon Delicious Digg