Tweet

Php.ini Konfigürasyonu

Php aslında oldukça basit bir çalışma mekanizmasına sahiptir. Çalıştırılırken ihtiyaç duyduğu tüm ayarlamaları php.ini dosyasından okur. php.ini dosyasındaki bir kaç ayar dışında PHP kullanıcıları php.ini dosyasındaki ayarlarla oynamak ve bilmek zorunda değildir. Her türlü ayar değişiminden sonra, PHP apache'yle modül olarak derlenmişse, Apache'nin tekrar başlatılması gerekmektedir.Bunun için yazılması gereken komut.[...]

$ /www/bin/apachectl restart

şeklindedir.

Php'nin tüm konfigürasyon ayarlaro php.ini dosyası bir metin editörüyle düzenlenerek yapılabilir
text editör olarak wordpad , notepad , pico kullanılabilir.

short_open_tag = On

Php komutlarının HTML komutlarından ayrılmasında genellikle <? ve ?> işaretleri kullanılır. Bu kısaltılmış yazılımı kullanmak için short_open_tag = On olmalıdır. Normalde <? ve ?> işaretleri ya da <script> komutuyla da , Php komutları HTML'den ayrılabilir.

asp_tags = Off

Daha önce ASP dilinde yazılım geliştiren yazılımcılar için ASP'de kullanılan <% ve %> yazılımının aktive edilmesini sağlar. ASP türü yazılımı aktifleştirmek için değeri On olmalıdır.

max_execution_time = 30

Bazen hatalı programlama yüzünden PHP komutları sonsuz döngüye girebilir. Bir php dosyasının çalışma süresini kısıtlamak bunu engeller. Varsayılan süre 30 saniyedir. Bu değer artırılarak sistemde daha uzun süren PHP çalışma sürelerine izin verilebilir. php.ini dosyasındaki bu ayarlama değiştirilmeksizin her bir PHP dosyasının çalışma süresini ayarlamak da mümkündür.


memory_limit = 8M

PHP uygulamalarının hafızada kaplayabileceği alan miktarını sınırlar. memory_limit ve max_execution_time ayarları sistemde uzun sürebilecek ve hafızayı bloke edebilecek uygulamalara karşı bir tampon ve sınırlama görevi görür. Bazı durumlarda bu miktarların artırılması gerekebilir.

variables_order = "EGPCS"

Php'de kullanılacak değerlerin sıralamasını belirler. E Environment, G Get , P Post , C Cookie, S harfi de Php dosyası içindeki değişkenleri belirtir. En soldaki değişken türü en önce en sağdaki de en sonra php tarafından kabul edilir.

post_max_siz = 8M

Web'de Php'ye bilgi ve değişken aktarma sıkça kullanılan post yöntemiyle gönderilebilecek en fazla bilgi miktarını belirler.

extension_dir = ./

Dışardan yüklenecek modül dosyalarının bulunduğu dizindir. Windows kurulumunda Extension dizinin doğru belirtilmesi önemlidir.

enable_dl = On

Modüllerin Php dosyaları içinden anlık olarak yüklenmesini sağlayan dl() komutunu etkinleştirir ya da etkisizleştirir.

File_uploads = On
Php'nin web üzerinden gönderilecek dosyaları kabul edip etmeyeceğini belirler.

upload_tmp_dir = /tmp
Web üzerinden gönderilecek dosyaların kopyalanacağı geçici dizini belirler. Eğer belirtmezse sistemdeki varsayılan dizin kullanılır.

upload_max_filesize = 2M
Gönderilecek dosyaların maksimum dosya boyutunu belirler.

allow_url_fopen = On
Web ve İnternet üzerinden dosyaların sistemdeki bir dosya gibi açılabilmesini etkinleştirir ya da etkisizleştirir.

extension = Dosya adı
Php başlatılırken yüklenecek olan modüllerin belirtilmesinde kullanılır. Windows kullanımda aktif olarak GD kullanılacaksa php.ini dosyasında ;extension=php_gd.dll satırırının başındaki noktalı virgül silinmelidir.

mysql.allow_persistent = On
Mysql'le kalıcı bağlantıların sağlanması için gereklidir.

Mysql.max_persistent = -1
Kurulabilecek en fazla kalıcı bağlantı sayısını belirler. Eğer -1 olarak belirlenmişse kalıcı bağlantı sayısında sınır yoktur.

Mysql.max_links = -1
Mysql'le kalıcı ve kalıcı olmayan toplam bağlantı sayısını belirler Eğer -1 olarak belirlenmişse kalıcı bağlantı sayısında sınır yoktur.


alelma
turkay@thecoders.net
24 Aralik 2006 14:32

İlgili Olabilecek Makaleler


Yorumlar (2)

nightwish
14 Subat 2010 16:49
çok yararlı bir yazı. teşekkürler.


serhat.tkr
22 Subat 2010 23:39
Teşekkürler Çok yararlı bir makale gerçekten. php merakı olan ve öğrenmek isteyen ardaşlar mutlaka okumalıdırlar..

Ziyaretçi olarak yorum yazamazsınız. Üye olmak için tıklayın Üye iseniz giriş yapın.MENÜ » FORUM
Menü » Takip et
RSS Facebook Twitter Friendfeed
Sık Kullanılanlar Google Yahoo Live
Menü » Paylaş
E-Posta ile gönder Twitter Facebook Friendfeed
Buzz Stumbleupon Delicious Digg