Tweet

Makaleler » ASP

ASP'de Veritabanı İşlemleri

Yönetim paneli gibi veritabanı olan asp projelerinde en çok kullanılan kod scriptleridir.Veritabanı ile üç belirli işlem yapılır.Bunlar;

1-)Veritabanına Kayıt Ekleme
2-)Veritabanındaki Kaydı Güncelleme
3-)Veritabanından Kayıt Silme

Bunların dışında veritabanına bağlanma koduda vardır.Veritabanı olarak access,sql ve mysql kullanılır.Günümüzde yaygın olarak sql ve mysql kullanılır.
MDalbas | 13 Mart 2010 21:15 | Yorum(0) | devamı »

RSS

Güncellenebilen sitelerde kullanılan ve ziyaretçiye siteye girmeden içeriği okutabilen servise rss adı verilmektedir.Bir rss servisi xml uzantılı olması koşulu yoktur.Asp ve php ilede rss sayfaları tasarlanabilir ve ziyaretçiye okutulabilir.Okutma işlemleri genellikle Sharpreader tarzı programlarla okunabildiği gibi mozilla gibi browser lara eklenen reader plugin leri ilede aynı işlem yapılabilir.Aşağıda asp ile yazılmış örnek bir rss sayfasının kodları bulunmaktadır.Çalıştırıldığında hata almamak için tr karakterleri replace ederek temizliyoruz.Kendi sisteminize göre uyarlayarak kullanabilirsiniz.Örnek teşkil etmesi açısından yararlı bulunacağı kanaatindeyim.
Oguzz | 18 Haziran 2007 20:35 | Yorum(0) | devamı »

ASP | SABİT DE?ERLER

VBScript'te bir kere verdiğiniz değeri hiç değişmeyen unsurlar (değişken diyemezdik, değil mi?) vardır. Sabit değer, bütün ASP sayfası boyunca (hatta isterseniz, bütün site, yani Uygulama boyunca) değişmeden kalır. Bu değerleri Const (constant, sabit kelimesinden türetilme) komutuyla belirtiriz:

Const DolarDeger = 560780
Const PiSayisi = 3.14
Const Slogan = "Kullanılmayan potansiyel kibirden başka işe yaramaz"
Dia | 24 Temmuz 2006 15:53 | Yorum(1) | devamı »

ASP | DİZİLER

VBScript'in kullanılmaya hazır bir çok fonksiyonu vardır; bunlardan biri olan Array ile, kolayca dizi değişken oluşturabiliriz. Diyelim ki, Gunler(7) dizi-değişkenini gün adları ile doldurarak oluşturmak istiyoruz:

CODE:
Dim Gunler = Array ("Pazartesi" , "Salı" , "Çarşamba" , 
"Perşembe" , "Cuma" , "Cumartesi", "Pazar")


ile hem dizi-değişkeni oluşturabiliriz; hem de değerlerini atayabiliriz. Bu suretle oluşturduğumuz dizi değişkenin üyelerine daha sonra sıra numaraları ile atıfta bulunabilirsiniz. Örneğin:

CODE:
<%=Gunler(6)%>


bize Pazar'ı verir. Neden? Çünkü hayatlarının büyük bölümünü penceresiz ortamlarda geçiren kişiler olan dil asarımcıları, sayı saymaya biz normal insanlar gibi 1'den değil 0'dan başlarlar; dolayısıyla Gunler dizi-değişkeni Gunler(0)'dan başlar!

REDİM :

Bazen elinizde eleman sayısı değişen bir data girdisi olabilir bu gibi durumlarda kullanılacak dizinin boyutuda değişken olabilir. Programınızın herhangi bir yerinde kullanılan bir diziyi yeniden boyutlandırma ihtiyacı duyulursa Redim keyword ü kullanılabilir böylece programımızın çalışması esnasında dizimizi yeniden boyutlandırabiliriz. Ancak unutulamaması gereken bir nokta bir dizi yeniden boyutlandırıldığında içerdiği eski datalar dizi içerisinden atılıır. Bir dizi içerisinde bulunan eski veriler kullanılmak isteniyorsa prereserve keywordu kullanılabilir.

ÇOK BOYUTLU DİZİLER
Bazı uygulamalarda matris yapısında dizi tanımlamalarına ihtiyaç duyulabilir. Böyle durumlarda çok boyutlu dizi tanımları kullanılabilir. Çok boyutlu dizi tanımı kullanılacak dizinin boyutları verilmek süreti ile gerçekleştirilebilir.
Dim myarray(3,3)
Şeklinde bir tanımlama 3 X 3 boyutlarında bir dizi oluşturur bu diziye atama yapılmak istenildiğinde ise:

CODE:
myarary(0,0)="test"
myarary(0,1)="deneme"
myarary(0,2)="test2"
myarary(1,0)="deneme2"
myarary(1,1)="111-23-4"
myarary(1,2)="Mustafa"

Dia | 17 Temmuz 2006 14:24 | Yorum(0) | devamı »

ASP | DEĞİŞKENLER

Değişken tanımlama işlemini DIM komutuyla yaparız. DIM, Dimension (boyutlandır) kelimesinden kısaltılmıştır. Pek akıllıca görünmese de bu komut, bilgisayarın değişken yeri olarak bir bellek alanının boyutunu belirtmesini sağlar.
Değişkenlere verilecek ismimlerin anlaşılır olması programın okunulurluğunu kolaylaştırır. Ayrıca değişken tanımlamaları ile ilgili bazı kurallar mevcuttur. Bu kurallar aşağıda verilmiştir:

1- Değişken ismi bir harf ile başlamalıdır
Ad1,Ad2 şeklinde değişken tanımı yapılabilir fakat 1Ad veya 2Ad kullanımı yanlıştır.

2-Değişken isminde boşluk bulunamaz. Bunun yerine alt çizgi karakteri kullanılabilir.
Adi_Soyadi doğru bir kullanım fakat Adi Soyadi gibi arasında boşluk içeren değişken tanımı yapılamaz.

3-Değişkene verilecek isim Vbscript komutlarını içeremez
Dim bir değişken ismi olamaz.

4-Değişken ismi 255 karakterden fazlada olamaz.

CODE:
DIM Gun, Ay, Ogrenci, Not
Gun = "Pazartesi"
Ay = "Ocak"
Ogrenci = "Necip"
Not = 5

Bir ASP sayfasının birinci satırı olarak

CODE:
<% OPTION EXPLICIT %>


yazarsanız VBScript DIM komutuyla belirlenmemiş değişken kullanmanıza izin vermez; kullanırsanız hata verir ve durur. Bu ifadenin işinize çok yarayacağı bir diğer nokta, kodda değişken adını yazarken hata yapmanızı önlemektir. VBScript sizin hata yaptığınızı bilemeyeceği için yanlış kelimeyi yeni bir değişken sayacaktır. Değer atamadığınız bu yeni değişkeni kullandığınız yerlerde ya programınız hata verir, ya da kendisine doğru görünen işlemler yapar, fakat beklediğiniz sonucu elde edemezsiniz. OPTION EXPLICIT, yanlış yazdığınız değişkeni yeni değişken sayarak önceden tanımlanmamış değişken kullandığınızı düşünerek, duracaktır.
Dia | 3 Temmuz 2006 21:34 | Yorum(0) | devamı »
1 / daha eski »


Online Coders
  Online (0)
  Ziyaretçi (0)

Desteklediklerimiz

Teknoloji


MENÜ » FORUM
Menü » Takip et
RSS Facebook Twitter Friendfeed
Sık Kullanılanlar Google Yahoo Live
Menü » Paylaş
E-Posta ile gönder Twitter Facebook Friendfeed
Buzz Stumbleupon Delicious Digg