Tweet

Makaleler » Php

Php Performans İpuçları

Bir web sayfasını hergün yüzlerce hatta binlerce ziyaretçi ziyaret edebilir. Büyük örneklere bakacak olursak google,facebook,hotmail gibi servislerin hergün milyonlarca kişi tarafından ziyaret edildiğini görebiliriz. Web sayfası hazırlanırken sadece bir işlevi gerçekleştirmekten ziyade kullanıcıların sayfaya en hızlı şekilde erişebilmesini sağlamak daha önemli bir konudur.
Oguzz | 30 Ocak 2012 14:05 | Yorum(2) | devamı »

Php ile OOP Mimarisine Genel Bakış

uploads/20111221-214318-1136.jpgProgramlama dillerinin yalnızca bazılarının daha fazla ön plana çıkmasının önemli nedenlerinden biri nesne tabanlı olmasıdır. Peki neden OOP (Object Oriented Programming) ? Öncelikle nesne tabanlı programlamadan tam olarak neyin kastedildiğini iyi bilmek gerekiyor. Basit projeler için zevkinize göre kod yazıyor olabilirsiniz, aynı işlemleri farklı şekillerde ancak tekrar tekrar yazıyor olabilirsiniz. Ancak projenin basitliği bitip karmaşıklığı başladığında aynı methodları tekrarlamanın size ciddi zaman kaybettirdiğini anlayacaksınız. İşte bu gibi nedenlerden dolayı nesne tabanlı programlama kavramları ortaya çıkmıştır.
Oguzz | 21 Aralik 2011 21:40 | Yorum(0) | devamı »

Google URL Kıstalma API'si ile goo.lg Alan Adlı Kısa URL'ler Oluşturun

2010 yılında Google kendi URL Kısaltma (Shortener) API'sini duyurdu. Bu API URL adreslerini goo.gl domaini ile yeni bir URL oluşturarak kısaltmanıza olanak vermekte. Bu makalede Google'ın API'sini kullanarak kendi URL'lerinizi nasıl oluşturacağınızı göstereceğim.

Not:Bu API hala google labs da geliştirilmektedir. Bu da demek oluyor ki duyuru yapılmadan değişiklik yapılabilir.
Dia | 21 Haziran 2011 05:05 | Yorum(1) | devamı »

Php İle Eposta (Email) Kontrolü

Web yazılım projelerinde sıklıkla formlar ve formlardan gönderdiğimiz verileri doğrulayacak php scriptler kullanırız. Bu form doğrulama scriptlerinin olmazsa olmazı eposta (email) doğrulama ile ilgili farklı iki yöntem mevcut. Bu yazıda mevcut iki yöntemi kullanarak eposta doğrulamanın nasıl yapıldığını göstereceğim.
Dia | 3 Subat 2011 03:31 | Yorum(0) | devamı »

Web Sayfanızı Apache Konfigürasyonları, Php Tasarım ve Kodlama Teknikleri ile Hızlandırın

uploads/20110628-025636-1.jpgWeb Sayfanızı Apache Konfigürasyonları, Php Tasarım ve Kodlama Teknikleri ile Hızlandırın
Bu makalede web sayfamızın açılış hızını artırmak için neler yapmamız gerektiği hakkında bilgilerimi aktarmaya çalışacağım.

Web sayfamızın hızı neleri etkiliyor?
Çağımız bilgi ve iletişim çağı, internet bilgiye erişmek için en önemli araç. Haliyle internet kullanıcıları bilgiye hızlı ve doğru şekilde erişmeye çalışıyorlar. Arama motorları da aslında sitenin kalitesini belirlerken bu iki kriteri listenin en üzerinde tutmaktadır. Google, yahoo, bing, vb. arama motorları kullanıcılarına en doğru bilgiyi en hızlı şekilde ulaştırmak için sürekli algoritmalarını değiştirmekteler. İçeriğinize güveniyorsanız geriye kalan içeriğinize erişimi hızlandırmaktır. Eğer sitenizin kaliteli içeriklere sahip olduğunu düşünüyorsanız ve buna rağmen "Bounce Rate (Hemen Çıkma)" oranı çok yüksek ise bu durumun en büyük nedeni sitenizin yavaş açılması olabilir. Yapılan araştırmalara göre arama motoru kullanan kişiler bir sayfanın açılmasını (tarayıcıda ilk içerik görülünceye kadar geçen süre) ortalama 5sn kadar beklemekte. Bu durumda bize düşen sayfa açılış hızımızı bu sürenin altına çekmek olacak.
Dia | 20 Ocak 2011 03:59 | Yorum(0) | devamı »
1 / daha eski »


Online Coders
  Online (0)
  Ziyaretçi (0)

Desteklediklerimiz

Teknoloji


MENÜ » FORUM
Menü » Takip et
RSS Facebook Twitter Friendfeed
Sık Kullanılanlar Google Yahoo Live
Menü » Paylaş
E-Posta ile gönder Twitter Facebook Friendfeed
Buzz Stumbleupon Delicious Digg