Tweet

Ana Sayfa   Forum   PHP
Yeni Başlık Cevap Ekle
white_bullet [YARDIM]Forum Kodlama Hakkında Bir kaç sorum (03/09/2012 04:47)
profil tbyoran
 offline OFFLINE
 Active Coder

Merhaba,

Öncelikle PHP de bazı konuları bilmediğim için kafamı kurcalıyan sorunlar var.
Mesela Amatör bir Forum yapmak istiyorum:

Forumlardaki gibi login olduktan sonra ek bir sayfa veya include olmadan nasıl kalıcı giriş yapabilirim.
Aklıma gelen tek yol login.php den giriş yaptığımda index.php ye gelmesi ve index.php de şunu yazmak
CODE:

<?php
session_start();
if($_SESSION['info'])
{
echo "Merhaba ". $_SESSION['info']." hosgeldin.";
echo "<a href='exit.php'>Cikis</a>";
}else
echo "Giris yapmak için tıklayınız";
?>

Sizce bu kodu yazıp bir div arasına koymak mantıklımıdır?


Forumlarda olan admin paneli yapmam için hangi PHP kodlarını kullanmalıyım. Amatör bir forum olduğu için sadece User Edit ve Alan açma (Web Programlama gibi) yapsam yeter.
2 side MySQL'i editlemek olduğu için sizce hangi kodları kullanmalıyım?


Son olarak Foruma nasıl yeni başlık açma ekleyebilirim?


Alıntı:

Sadece mantığını veya 1-2 kullanabileceğim kodu ("$a=mysql_fetch_assoc($query)" gibi) söylerseniz sevinirim.

Üye Profili

white_bullet Re:[YARDIM]Forum Kodlama Hakkında Bir kaç sorum (03/09/2012 19:28)
profil Oguzz
 offline OFFLINE
 Senior Coder

Php kategorisindeki konulara göz atmanız tavsiye ederim. Henüz php yi tam anlamıyla öğrenmeden birşeyler yapmamalısın demeyeceğim, çünkü birşeyler yaparken öğrenilen bilgi kalıcıdır, araştırmaya teşvik eder sizi. Dolayısı ile önce sitemizde bulunan yardımcı makaleleri sabırla okuyun ve uygulayın. Tavsiyem çok basit bir forum scripti googledan çok rahat bulup indirebilirsiniz. Açın kaynak kodlarını inceleyin veya bir çok sitede görsel dersler var veritabanından bilgi çekme, bilgi kaydetme kategorileme mantığı, session gibi başlıkları detaylı araştırın. Kısacası ucundan başlayıp birşeyler ortaya getirin ki takıldığınız noktada yardımcı olalım.

En basit ipuçlarını vereyim eli boş dönme yinede.

Üye girişi yaparken index sayfanda iki alanın olduğunu varsayalım, k.adı ve şifre giriş inputları. Daha sonra bir butonun var ve formunu post ediyor. giris.php adından bir kontrol sayfan olsun. Formunu bu sayfaya post ettir. Giriş sayfasında formdan gelen k.adı ve şifre inputlarındaki değerleri al. Bunu $degisken = $_POST['inputun name alanındaki değer'];

Daha sonra bu değişkenleri veritabanında sorgula kullanıcının girdiği bilgi veritabanında var mı diye. Varsa bir if blogu içerisinde eğe varsa sessionu oluştur ve index.php ye yönlendir. Yoksa hata mesajı verdir. Şimdi diyeceksin aynı sayfada kullanıcı giriş yapınca k.adı ve şifre inputlarını kaldırıp nasıl başka bir şey göstereceğim diye. Onuda en basit anlamıyla şöyle çözersin. Giriş yapan kullanıcı için session açacağın için giriş divinden önce session tanımlımı değilmi diye kontrol ettir if içinde. Şayet bir session oluşturulmuşsa kullanıcı giriş yapmış demektir bu durumda k.adı şifre alanları yerine istediğin bir divi gösterebilirsin. İf ve else kullanarak halledebilirsin.

İkinci soruna gelirsek, admin paneli için kullanacağın php kodları standart. Mysqlden veri nasıl çekili, Mysqle veri nasıl kaydedilir ve Mysqlden veri nasıl silinir. Lazım olan yani araştırman gereken bunlar. Bu konuyla ilgili binlerce videolu ders var A-Z ye anlatımlı. Sadece incele ve uygula. Yani şöyle izah edeyim yanlış anlaşılmasın, heryerde olan cevapları tekrar burada anlatırsak tüm siteler çöpe döner. Bizim amacımız bilgide tazeliği esas almak. Düşünün her kullanıcı bu tarz sorular sormasın yani nasıl yapılıyor hangi kodu kullanacağım diye sormasın diye makale yazılıyor ve çoğul kısım aynı anda bundan faydalanıyor. Ufaktan birşeylere başla somut birşeyler çıksın ortaya sonra dosyanı arşivleyip bu konuda paylaş. Fikir üretir ekleme çıkarmalar yapar geliştiririz. Yaptığın yanlışları düzeltip hemde bu sitede başka insanlarında faydalanmasını sağlamış oluruz. İyi çalışmalar dilerim.

just code it!

profil

white_bullet Re:[YARDIM]Forum Kodlama Hakkında Bir kaç sorum (04/09/2012 08:55)
profil tbyoran
 offline OFFLINE
 Active Coder

Çok teşekkür ederim, sizin sayenizde php de birden fazla adım attım

profil
 
1 /
 
Ana Sayfa   Forum   PHP
Yeni Başlık Cevap Ekle
 

MENÜ » FORUM
Menü » Takip et
RSS Facebook Twitter Friendfeed
Sık Kullanılanlar Google Yahoo Live
Menü » Paylaş
E-Posta ile gönder Twitter Facebook Friendfeed
Buzz Stumbleupon Delicious Digg