Tweet

İran Comodo'ya Saldırıyor

uploads/20111018-182916-1136.jpgİran, New Jersey merkezli internet sitelerinin orjinalliğini(siteyi yapan firmaya ait olduğunu, gerçekliğini) sertifikalıyan Comodo'nun internet servis sağlayıcılarına yönelik siber saldırı yapmakla suçlanıyor.

Şirketin sürdüğü ize göre saldırı İran'ın başkenti Tahran'daki bilgisayarlardan yapılıyor. Electronic Frontier Foundation'dan gelen açıklamaya göre, siber saldırılar 15 Mart'ta zirveye ulaştı.
Comodo yaptığı sertifikalandırma içinde Google, Yahoo ve Firefox browser'un üreticisi Mozilla Foundation gibi yüksek derecede değerli domainler olduğunu söylüyor.[...]

Comodo'daki şirket uzmanlarına göre saldırının hassasiyeti ve diğer özellikleri de düşünüldüğünde saldırı "muhtemelen devlet güdümlü".

Sertifikaları hedeflenen sitelerinin hepsi iletişim hizmetlerine yönelik olduğundan(finansal hizmet sunan sitelere yönelik bir saldırı yok), Comodo hackerların para değil bilgi aradığını söyledi.

Şirket, bir hükümetin muhalifleri büyük ölçekte gözetlenmesine olanak sağlayacak domain hedeflerinin seçildiğini tespit etti.

"Saldırgan iyi hazırlanmış ve önceden neyi elde etmeye çalşıtığını biliyor. Görünen o ki elinde sertifikasını elde etmek istediği bir hedef listesi var" açıklaması yapıyor Comodo.
Oguzz
oguz@thecoders.net
30 Mart 2011 10:36

Yorumlar (0)
Ziyaretçi olarak yorum yazamazsınız . Üye olmak için tıklayın Üye iseniz giriş yapın.


Desteklediklerimiz

Teknoloji


MENÜ » FORUM
Menü » Takip et
RSS Facebook Twitter Friendfeed
Sık Kullanılanlar Google Yahoo Live
Menü » Paylaş
E-Posta ile gönder Twitter Facebook Friendfeed
Buzz Stumbleupon Delicious Digg